MFBA2V1005-101-R
DigiKey Part Number
283-MFBA2V1005-101-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFBA2V1005-101-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFBA2V1005-101-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFBA2V1005-101-R
Description
FERRITE BEAD 100 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 2A 100mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
100mOhm
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.024" (0.60mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
100 Ohms @ 100 MHz
Features
Automotive
Current Rating (Max)
2A