LD2-102-HV
DigiKey Part Number
283-LD2-102-HVTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-LD2-102-HVCT-ND - Cut Tape (CT)
283-LD2-102-HVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD2-102-HV
Description
FIXED IND 1MH 440MA 4 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Unshielded Wirewound Inductor 440 mA 4Ohm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
360mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
4Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)