LAN1VSOPQ48351C1
DigiKey Part Number
283-LAN1VSOPQ48351C1TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-LAN1VSOPQ48351C1CT-ND - Cut Tape (CT)
283-LAN1VSOPQ48351C1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAN1VSOPQ48351C1
Description
MOD TRANS LAN 100B-T 2P POE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350µH LAN 100 Base-T, Power over Ethernet (PoE) Pulse Transformer 1CT:1CT Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LAN1VSOPQ48351C1 Models
Category
Inductance
350µH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Turns Ratio - Primary:Secondary
1CT:1CT
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
1.094" L x 0.480" W (27.80mm x 12.20mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Transformer Type
LAN 100 Base-T, Power over Ethernet (PoE)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C