KLKE-20-AT
DigiKey Part Number
283-KLKE-20-AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLKE-20-AT
Description
FUSE EV 20A 600VAC/DC AT TERM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20A 600 VAC 600 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Approval Agency
cURus
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.469" Dia x 1.532" L (11.90mm x 38.90mm)
Current Rating (Amps)
20A
DC Cold Resistance
0.00531 Ohms
Voltage Rating - AC
600 VAC