KLKE-12-AT
DigiKey Part Number
283-KLKE-12-AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLKE-12-AT
Description
FUSE EV 12A 600VAC/DC AT TERM
Detailed Description
12A 600 VAC 600 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension
0.469" Dia x 1.532" L (11.90mm x 38.90mm)
Current Rating (Amps)
12A
DC Cold Resistance
0.0125 Ohms
Voltage Rating - AC
600 VAC