ICL500D13MIC
DigiKey Part Number
283-ICL500D13MIC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICL500D13MIC
Description
ICL 5 OHM 20% 5A 13MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 5 Ohms ±20% 5 A 0.512" (13.00mm)
Category
R @ 25°C
5 Ohms
Tolerance
±20%
Series
Current - Steady State Max
5 A
Diameter
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)