ICL500D05MIB
DigiKey Part Number
283-ICL500D05MIB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICL500D05MIB
Description
ICL 5 OHM 20% 2A 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 5 Ohms ±20% 2 A 0.276" (7.00mm)
Category
R @ 25°C
5 Ohms
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Tolerance
±20%
Series
Current - Steady State Max
2 A
Packaging
Bulk
Diameter
0.276" (7.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)