ICL250D25MIC
DigiKey Part Number
283-ICL250D25MIC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICL250D25MIC
Description
ICL 2.5 OHM 20% 14A 28MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 2.5 Ohms ±20% 14 A 1.102" (28.00mm)
Category
R @ 25°C
2.5 Ohms
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Tolerance
±20%
Series
Current - Steady State Max
14 A
Packaging
Bulk
Diameter
1.102" (28.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)