HSH1235-3R8307-R
DigiKey Part Number
283-HSH1235-3R8307-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSH1235-3R8307-R
Description
CAP LITHIUM HYBRID 300F 3.8V
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 50mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HSH1235-3R8307-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
300 F
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 1kHz