HFW1V2818H150K
DigiKey Part Number
283-HFW1V2818H150KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFW1V2818H150K
Description
FIXED IND 15UH 28A 2.86 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Unshielded Wirewound Inductor 28 A 2.86mOhm Max 3-SMD, Gull Wing
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.86mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
14MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
3-SMD, Gull Wing
Inductance
Supplier Device Package
3-SMD
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.098" L x 0.780" W (27.90mm x 19.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.700" (17.78mm)
Current - Saturation (Isat)
21.2A