HFW1V2818H100K
DigiKey Part Number
283-HFW1V2818H100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HFW1V2818H100KCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HFW1V2818H100KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFW1V2818H100K
Description
FIXED IND 10UH 28A 2.86 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Wirewound Inductor 28 A 2.86mOhm Max 3-SMD, Gull Wing
DC Resistance (DCR)
2.86mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
17MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 kHz
Package / Case
3-SMD, Gull Wing
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.098" L x 0.780" W (27.90mm x 19.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.700" (17.78mm)
Current - Saturation (Isat)
31.2A