HFW1V2818H100K | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HFW1V2818H100K |
Description | FIXED IND 10UH 28A 2.86 MOHM SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µH Unshielded Wirewound Inductor 28 A 2.86mOhm Max 3-SMD, Gull Wing |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shielding Unshielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 2.86mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 17MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 500 kHz |
Type Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 3-SMD, Gull Wing |
Inductance | Supplier Device Package 3-SMD |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 1.098" L x 0.780" W (27.90mm x 19.80mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.700" (17.78mm) |
Current - Saturation (Isat) 31.2A |