HB1860-2R5117-R
DigiKey Part Number
283-3131-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HB1860-2R5117-R
Description
CAP 110F -10% +30% 2.5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can 20mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
110 F
Size / Dimension
0.728" Dia (18.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.362" (60.00mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100Hz