FP1507R1-R185-R
DigiKey Part Number
283-4590-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4590-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4590-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP1507R1-R185-R
Description
FIXED IND 185NH 45A 0.52 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
185 nH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 45 A 0.52mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
40A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.52mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
2-SMD
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.575" L x 0.335" W (14.60mm x 8.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.264" (6.70mm)