EXM10-20-1P
DigiKey Part Number
283-EXM10-20-1P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXM10-20-1P
Description
FUSE EV 20A 800VDC 1P TERM
Detailed Description
20A 800 VDC Fuse Cartridge Through Hole
Category
Voltage Rating - DC
800 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial Bend Cylinder
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.530" L (10.31mm x 38.86mm)
Current Rating (Amps)
20A
DC Cold Resistance
0.0052 Ohms