EXM10-10-SCT
DigiKey Part Number
283-EXM10-10-SCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXM10-10-SCT
Description
FUSE EV 10A 800VDC SCT TERM
Detailed Description
10A 800 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
800 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.535" L (10.30mm x 39.00mm)
Current Rating (Amps)
10A
DC Cold Resistance
0.0125 Ohms