EVM10-20-SCT
DigiKey Part Number
283-EVM10-20-SCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVM10-20-SCT
Description
FUSE EV 20A 500VDC SCT TERM
Detailed Description
20A 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm)
DC Cold Resistance
0.0051 Ohms
Current Rating (Amps)
20A