EVM10-20-2P
DigiKey Part Number
283-EVM10-20-2P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVM10-20-2P
Description
FUSE EV 20A 500VDC 2P TERM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20A 500 VDC Fuse Cartridge Through Hole
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
20kA
Part Status
Active
Package / Case
Radial Bend Cylinder
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.583" L (10.30mm x 40.20mm)
Fuse Type
Cartridge
DC Cold Resistance
0.0051 Ohms
Current Rating (Amps)
20A