EVM10-20-1P
DigiKey Part Number
283-EVM10-20-1P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVM10-20-1P
Description
FUSE EV 20A 500VDC 1P TERM
Detailed Description
20A 500 VDC Fuse Cartridge Through Hole
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Radial Bend Cylinder
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.530" L (10.31mm x 38.86mm)
DC Cold Resistance
0.0051 Ohms
Current Rating (Amps)
20A