EVM10-10-SCT
DigiKey Part Number
283-EVM10-10-SCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVM10-10-SCT
Description
FUSE EV 10A 500VDC SCT TERM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
20kA
Part Status
Active
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm)
Fuse Type
Cartridge
DC Cold Resistance
0.0135 Ohms
Current Rating (Amps)
10A