EUC10-40-T
DigiKey Part Number
283-EUC10-40-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EUC10-40-T
Description
FUSE EV 40A 500VDC TT TERM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40A 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
20kA
Part Status
Active
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.035" L (10.30mm x 26.30mm)
Fuse Type
Cartridge
DC Cold Resistance
0.00162 Ohms
Current Rating (Amps)
40A