ELV10-20-2P
DigiKey Part Number
283-ELV10-20-2P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELV10-20-2P
Description
FUSE EV 20A 200VDC 2P TERM
Detailed Description
20A 200 VDC Fuse Cartridge Through Hole
Category
Voltage Rating - DC
200 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial Bend Cylinder
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.583" L (10.30mm x 40.20mm)
Current Rating (Amps)
20A