ELV10-15-FT
DigiKey Part Number
283-ELV10-15-FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELV10-15-FT
Description
FUSE EV 15A 200VDC FT TERM
Detailed Description
15A 200 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
200 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.016" L (10.30mm x 25.80mm)
Current Rating (Amps)
15A
DC Cold Resistance
0.0055 Ohms