ELV10-10-FT
DigiKey Part Number
283-ELV10-10-FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELV10-10-FT
Description
FUSE EV 10A 200VDC FT TERM
Detailed Description
10A 200 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
200 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.016" L (10.30mm x 25.80mm)
Current Rating (Amps)
10A