ELV10-10-2P
DigiKey Part Number
283-ELV10-10-2P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELV10-10-2P
Description
FUSE EV 10A 200VDC 2P TERM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 200 VDC Fuse Cartridge Through Hole
Category
Voltage Rating - DC
200 VDC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Approval Agency
cURus
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial Bend Cylinder
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.583" L (10.30mm x 40.20mm)
Current Rating (Amps)
10A