EKM10-30-AT
DigiKey Part Number
283-EKM10-30-AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKM10-30-AT
Description
FUSE EV 30A 1000VDC AT TERM
Detailed Description
30A 1 kVDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
0.469" Dia x 1.532" L (11.90mm x 38.90mm)
DC Cold Resistance
0.0031 Ohms
Current Rating (Amps)
30A