EKM10-30-1P
DigiKey Part Number
283-EKM10-30-1P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKM10-30-1P
Description
FUSE EV 30A 1000VDC 1P TERM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30A 1 kVDC Fuse Cartridge Through Hole
Category
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Part Status
Active
Package / Case
Radial Bend Cylinder
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.530" L (10.31mm x 38.86mm)
Fuse Type
Cartridge
DC Cold Resistance
0.0031 Ohms
Current Rating (Amps)
30A