EKM10-25-1P
DigiKey Part Number
283-EKM10-25-1P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKM10-25-1P
Description
FUSE EV 25A 1000VDC 1P TERM
Detailed Description
25A 1 kVDC Fuse Cartridge Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Radial Bend Cylinder
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.530" L (10.31mm x 38.86mm)
DC Cold Resistance
0.004 Ohms
Current Rating (Amps)
25A