EKM10-20-2P
DigiKey Part Number
283-EKM10-20-2P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKM10-20-2P
Description
FUSE EV 20A 1000VDC 2P TERM
Detailed Description
20A 1 kVDC Fuse Cartridge Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Radial Bend Cylinder
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.583" L (10.30mm x 40.20mm)
DC Cold Resistance
0.0052 Ohms
Current Rating (Amps)
20A