EKM10-15-SCT
DigiKey Part Number
283-EKM10-15-SCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKM10-15-SCT
Description
FUSE EV 15A 1000VDC SCT TERM
Detailed Description
15A 1 kVDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.535" L (10.30mm x 39.00mm)
DC Cold Resistance
0.0072 Ohms
Current Rating (Amps)
15A