EHBSA063M2200608T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 900
Datasheet
Parametric Equivalent
NextGen Components
In Stock: 20,000
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 1,365
Nichicon
Chemi-Con
In Stock: 900
Chemi-Con
In Stock: 9
Cornell Dubilier Knowles
22 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EHBSA063M2200608T
DigiKey Part Number
283-EHBSA063M2200608TTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EHBSA063M2200608TCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EHBSA063M2200608TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHBSA063M2200608T
Description
CAP ALUM HYBRID 0608 63V 22UF
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
45 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C