EHBSA035M2711010T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1,500
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 7,764
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 706
Nichicon
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 253
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 464
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 936
270 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EHBSA035M2711010T
DigiKey Part Number
283-EHBSA035M2711010TTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EHBSA035M2711010TCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EHBSA035M2711010TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHBSA035M2711010T
Description
CAP ALUM HYBRID 1010 35V 270UF
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
270 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C