EDC10-30-T
DigiKey Part Number
283-EDC10-30-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDC10-30-T
Description
FUSE EV 30A 500VAC/DC PCB
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30A 500 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Approval Agency
cURus
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
3kA AC, 10kA DC
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.362" L (10.30mm x 34.60mm)
Current Rating (Amps)
30A
DC Cold Resistance
0.003 Ohms
Voltage Rating - AC
500 VAC