EAC10-50-T
DigiKey Part Number
283-EAC10-50-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAC10-50-T
Description
FUSE 500V 50A BOLT DOWN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50A 500 VAC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Current Rating (Amps)
50A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Voltage Rating - AC
500 VAC
Series
Applications
Electrical, Industrial, Motor Protection
Packaging
Tray
Breaking Capacity @ Rated Voltage
2kA
Part Status
Active
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
0.409" Dia x 1.283" L (10.40mm x 32.60mm)