BK1/TDC11-500-R
DigiKey Part Number
283-5081-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1/TDC11-500-R
Description
FUSE GLASS 500MA 1KVAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 1 kV Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Voltage Rating - AC
1 kV
Series
Response Time
Slow Blow
Packaging
Bag
Package / Case
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
5A
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)