BK1/GMA-300-R
DigiKey Part Number
283-BK1/GMA-300-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1/GMA-300-R
Description
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM
Detailed Description
300 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.019
Approval Agency
CSA, PSE, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.906 Ohms