BK-TDC600-2-R
DigiKey Part Number
283-5098-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-TDC600-2-R
Description
FUSE CARTRIDGE 2A 600VAC 8AG 1=1
Detailed Description
2A 600 VAC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
600 VAC
Approval Agency
UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200A
Package / Case
8AG, 1/4" x 1"
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.000" L (6.35mm x 25.40mm)
Current Rating (Amps)
2A