BK/1A5018-10-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-2603-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BK/1A5018-10-R |
Description | FUSE CLIP CARTRIDGE 500V 15A PCB |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Fuse Clip 15 A 500V 1 Circuit Cartridge Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Fuse Type Cartridge |
Mfr | Fuseholder Type Clip |
Series | Number of Circuits 1 |
Packaging Bulk | Voltage |
Part Status Active | Orientation Horizontal |
Mounting Type | Termination Style PC Pin |
Fuse Size 0.197" Dia (5mm) | Contact Material Spring Bronze |
Current Rating (Amps) 15 A | Contact Finish Tin |
For Use With/Related Products 5mm Dia Fuses |