AK10-015C
DigiKey Part Number
283-AK10-015C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK10-015C
Description
TVS DIODE 15VWM 28VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28V Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
28V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16V