6KP26CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 225
Datasheet
42.1V Clamp 156.8A Ipp Tvs Diode Through Hole
High Power TVS Diodes
6KP26CAH
DigiKey Part Number
283-6KP26CAHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6KP26CAH
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
156.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Package / Case
Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V