6KP24CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 749
Datasheet
38.9V Clamp 169.7A Ipp Tvs Diode Through Hole
High Power TVS Diodes
6KP24CAH
DigiKey Part Number
283-6KP24CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-6KP24CAHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6KP24CAH
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
169.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V