6KP22CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 70
Datasheet
35.5V Clamp 186A Ipp Tvs Diode Through Hole
High Power TVS Diodes
6KP22CAH
DigiKey Part Number
283-6KP22CAHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6KP22CAH
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
186A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V