6KP18CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 667
Datasheet
29.2V Clamp 226A Ipp Tvs Diode Through Hole
High Power TVS Diodes
6KP18CAH
DigiKey Part Number
283-6KP18CAHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6KP18CAH
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
226A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V