6KP16CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 800
Datasheet
26V Clamp 253.8A Ipp Tvs Diode Through Hole
High Power TVS Diodes
6KP16CAH
DigiKey Part Number
283-6KP16CAHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6KP16CAH
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
253.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V