3250HV800-R
DigiKey Part Number
283-3250HV800-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-3250HV800-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-3250HV800-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3250HV800-R
Description
FUSE FAST ACT 0.8 A 1000 VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
800 mA 1 kV Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.57
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
1.268" L x 0.198" W x 0.198" H (32.20mm x 5.03mm x 5.03mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.56 Ohms