15KP36CA
DigiKey Part Number
283-15KP36CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-15KP36CATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KP36CA
Description
TVS DIODE 36VWM 59.8VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
59.8V Clamp 252.5A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59.8V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
252.5A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
Axial
Voltage - Breakdown (Min)
40V