15KP30CA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-15KP30CACT-ND - Cut Tape (CT) 283-15KP30CATB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 15KP30CA |
Description | TVS DIODE 30VWM 50.7VC AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50.7V Clamp 297.8A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 50.7V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 297.8A |
Series | Power - Peak Pulse 15000W (15kW) |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications Telecom |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V | Package / Case Axial |
Voltage - Breakdown (Min) 33.3V | Supplier Device Package |