15KP17CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 228
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
29.3V Clamp 515.4A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
High Power TVS Diodes
15KP17CA
DigiKey Part Number
283-15KP17CATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KP17CA
Description
TVS DIODE 17VWM 29.3VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
515.4A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Package / Case
Axial
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V