15BJ58CA
DigiKey Part Number
283-15BJ58CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-15BJ58CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-15BJ58CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15BJ58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMBF
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 16.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMBF
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.1A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Package / Case
DO-221AA, SMB Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V