15BJ13CAH
DigiKey Part Number
283-15BJ13CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15BJ13CAH
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMBF
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 69.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMBF
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
69.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Package / Case
DO-221AA, SMB Flat Leads
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V